6. kapitola: Akitakomachi
Akitakomachi je druhý nejpopulárnější druh rýže v Japonsku. Dost lidí v Japonsku upřednostňuje Akitakomachi pro její déletrvající chuť, která zůstane na jazyku mnohem déle, než třeba Koshihikari, pro svoji elasticitu a její perfektní texturu.
Jaký je rozdíl mezi Koshihikari a Akitakomachi. Zrno Akitakomachi je v porovnání s Koshihikari menší. Koshihikari je asi pravděpodobně sladší a lepkavější než Akitakomachi. Ale Akitakomachi má perfektní konzistenci tvrdosti její vnitřní částí zrna s měkkostí vnější části zrna. Tato kombinace se velice těžko vysvětluje, ale dalo by se to srovnat se šťavnatým jablkem. Jablko je tvrdší, když se do něj kousne, ale velice šťavnaté vevnitř. V případě Akitakomachi rýže je tento pocit naopak, ale šťavnatost, v tomto případě sladkost, zůstává uvnitř zrna. Akitakomachi je dále jednodušší pěstovat než Koshihikari, protože je více odolná teplu a více rezistentní hmyzu. Hmyz je v Japonsku samozřejmě velký problém, protože nejenom teploty v létě vyšplhají až na 40 stupňů Celsia, ale během léta je v Japonsku veliká vlhkost, někdy až průměrně 80 procent, proto odolnost teplotám a hmyzu je velice důležitá.
Akitakomachi byla kvůli své vynikající chuti také několikrát vybrána a zařazena do speciální třídy A, vyznačující nejlepší kvalitu a nejvyšší chuťové hodnocení v Japonsku, vyznačující se svojí lepkavostí a elasticitou. Má také jemný a krásný lesk. Původ rýže Akitakomachi pochází z oblasti Akita na severu ostrova Honshu. Tato oblast nazývaná Akita prefektura, byla vždy vnímána jako domov pěstování rýže, pro svoje ideální podmínky k jejímu pěstování. Vyšší nadmořská výška, situace rýžových polí v horských oblastech, vynikající čistá kvalita vody a její nižší teplota a velice kvalitní půda.
V Evropě je hlavně známa Koshihikari, ale Akitakomachi se možná hodí svými vlastnostmi Evropanům více než Koshihikari. Koshihikari je lepé vychutnávat v menším množství protože, její chuť se cítí mnohem více když se vychutnává doslova zrnko po zrnku. Ale chuť, sladkost a lepkavost Akitakomachi se více vychutná, když se do úst dá trochu větší množství, protože její chuť se rozšíří na jazyku a sladkost se pomalu ucítí, jak se do zrnek pomalu kouše. Jakoby šťáva vytékala ze zrnka rýže pomaličku a donekonečna. Další velká přednost Akitakomachi je, že obsahuje velké množství vody, takže se hodí k obentu a onigiri, protože je vynikající a chutné i za studena.
Typické obento, kde je základem onigiri s přílohou.
Chuť Akitakomachi je neuvěřitelná a když jsou zrna čerstvě leštěné, tak její chuť a aroma jsou osvěžující a dodávají pocit úplné spokojenosti a sytosti