Kvůli nepříznivé situaci v mezinárodní lodní dopravě - nové objednávky distribuujeme od 1.4.2024. OBJEDNÁVEJTE UŽ NYNÍ!!!

1. kapitola: Japonsko a rýže

V nedaleké minulosti lidé v Japonsku používali rýži jako hlavní komoditu na nákup jiných potravin a věcí do domácnosti. Peníze neexistovaly. Neexistovala ani fixace na jejich akumulaci. Lidé se dívali na rýži jako na jednu z nejdůležitějších věcí každodenního života. I v dnešním světě má všechno svoji hodnotu. Ale v Japonsku je lidský pohled na rýži jako jednu z nejdůležitějších věcí každodenního života evidentní všude kolem.  Už samozřejmě rýže nemá nominální hodnotu peněz, ale lidé v Japonsku stále vnímají rýži jako něco posvátného, něco bez čeho by život nemohl existovat. 

Japonsko je pro Čecha asi jedno velké neznámé. Trochu magické, zvláštní, unikátní a komplexní. V dnešní době je jednoduché se podívat na YouTube a dozvědět se něco více o vzdálené zemi vycházejícího slunce. Nebo si přečíst japonské amine, aby jsme se mohli seznámit více s japonskou společností a způsobem myšlení.  Možností je tady mnoho, ale jsou tady pohledy a myšlenky, které se těžko komunikují. A tyto komplexity každodenního života v Japonsku se budu snažit co možná nejlépe komunikovat v této knížce. 

Tato knížka je zaměřená na japonskou rýži a na to jaký má rýže vliv na život Japonců. V Japonsku je rýže ve středu japonského myšlení a způsobu života. I když její existence je skoro automatická a lidé by si těžko představili svůj život bez její denní konzumace, rýže má na každého Japonce přímo hypnotickou sílu. Tato emotivní a myšlenková fixace je více logičtější a pochopitelná jakmile se trochu seznámíme s japonským myšlením a přístupem k životu. 

   

Každá kultura má své jedinečné charakteristiky, které jsou velice těžké komunikovat. I když pobyt v Japonsku Vám může pomoci trochu porozumět japonské kultuře, nemusí Vám ale otevřít oči, protože japonská kultura se zakládá na takzvaném “soto” a “naka” pohledu na život. To znamená, bud jste součástí vnitřku se všemi benefity a zodpovědnostmi nebo jste součástí vnějšku, a proto nemáte nárok ani možnost se stát součástí vnitřní společnosti. Jako cizinec v japonské společnosti se těžko dostanete do vnitřku a tedy součástí společnosti a většinou zůstanete venku, tudíž velice těžko se dá pochopit, jak Japonci fungují a myslí. Alespoň se budu snažit přiblížit způsob myšlení a pohled na život přes základní surovinu - rýži.